تماس بگیرید
مراقبت پوست

روش های مراقبت از پوست، شادابی پوست

  • 1397/11/30
  • 3129 نفر
اگر بخواهیم پوستی شاداب داشته باشیم باید هم از درون و هم از بیرون بدن مراقب آن باشیم

تغذیه پوستاگر بخواهیم پوستی شاداب داشته باشیم باید هم از درون و هم از بیرون بدن مراقب آن باشیم داشتن یک رژیم غذایی متعادل راهی برای حفظ درونی شادابی پوست است. تعدادی از آلرژی ها و بیماری های پوستی در واقع نتیجه رژیم غذایی نامتعادل است. یک رژیم غذایی صحیح دارای تمامی مواد مغذی ضروری می باشد. این مواد غذایی از طریق جریان خون به سلول های پوستی می رسند تا در فرایند رشد و ترمیم شرکت کنند. به طور کلی شش گروه غذایی اصلی وجود دارد.
قندها
قندها یا کربوهیدرات ها دارای انرژی آماده و فوری هستند. آن ها یا به صورت قندها ساده هستند و یا به صورت نشاسته هایی که به راحتی به قندهای ساده تبدیل می شوند. منابع غذایی قندها عبارتند از: سبزیجات، میوه جات، شیر، حبوبات و عسل


چربی هاچربی ها منبعی متمرکز از انرژی هستند که مقدار زیادی از انرژی را درخود ذخیره می کنند، همچنین چربی ها بسیاری از ویتامین ها را در خود حل می کنند. چربی در اطراف ساختمان های بدن و عضلات و همچنین زیر پوست ذخیره می شود در صورتی که چربی بیش از اندازه در زیر پوست جمع شود نشانه های ارتجاعی پوست در اثر گسترش بافت چربی آسیب می بینند. با این حال چربی در تولید «سبوم» که یک نرم کننده ی طبیعی پوست است کاربرد دارد. منابع مهم چربی تقریبا در تمام غذاهای گیاهی و حیوانی وجود دارد.
پروتئین ها
پروتئین ها مواد ضروری برای رشد و ترمیم بافت های بدن هستند و یک منبع انرژی نیز محسوب می شوند. منابع غذایی پروتئین دار عبارتند از: گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات، حبوبات و غلات


مواد معدنیاین مواد برای رشد و ترمیم سلول ها و همچنین برای تنظیم فرآیندهای شیمیایی بدن ضروری هستند. مهم ترین موادمعدنی عبارتند از کلسیم، آهن، فسفر، گوگرد، سدیم، پتاسیم، کلر و منیزیوم. در این مواد مهم ترین ماده برای پوست «آهن» است. کم خونی ناشی از فقر آهن باعث ایجاد پوست رنگ پریده می شود. آهن در جگر، زرده ی تخم مرغ و سبزیجات تازه به وفور وجود دارد. 


ویتامین هاویتامین ها باعث تنظیم فرآیندهای بدن می شوند و به مقاومت بدن در برابر بیماری ها کمک می کنند. صبحانه بهترین وقت برای مصرف ویتامین ها می باشد. مصرف ویتامین ها به صورت قرص یا کپسول همراه با یک لیوان شیرکم چرب یا آب گوجه فرنگی بهتر است باشد. توجه داشته باشید که ویتامین ها به مقدار بسیار کم موثرند و باعث رشد و حفظ تعادل سلولی می گردند و مصرف غیر معمول آنها ممکن است ضرر داشته باشد مثل ویتامین A که مصرف آن در زیبایی با مقدار زیاد ممنوع است.
ویتامین A: برای پوست، مو، ناخنها، چشم و دیگر اعضای بدن مفید است. در یک عدد هویج بزرگ مقدار 5000 واحد یافت می شود.
ویتامین B2: باعث پایین آوردن میزان اسیدهای چرب می شود.ویتامین B2 ضد چربی مو وبرای نرمی رگهای خونی؛ ضد سلولیت و ضد آکنه است. منبع آن در خمیرترش (مایع خمیر) است. همچنین ویتامین B2 را در ماءالشعیر، شیرخشک، گردو وعسل، اسفناج، سفیده تخم مرغ، خربزه و بلوط می توان پیدا کرد. نیاز روزانه 3 میلی گرم
ویتامین B3: برای تسریع گردش خون و پایین آوردن کلسترول مفید است منابع مهم آن در تن ماهی جگر و مرغ و برنج قهوه ای می باشد.
ویتامین B5: ضدخشکی بیش از اندازه و پوسته پوسته شدن پوست است.
ویتامین B6: برای از بین بردن خشکی مو و برای مغز مفید است و چاق کننده است آن را در جوانه گندم به راحتی می توان یافت.
ویتامین C: برای نوسازی سلول، ضدآلرژی و دفع سموم بدن است. می توان آنرا در نارنگی، لیموترش، لیمو شیرین، فلفل سبز شیرین، توت فرنگی، گریپ فروت پیدا کرد.
ویتامین D: به جذب کلسیم و فسفر کمک می کند استخوانها و دندانها احتیاج زیادی به این ویتامین دارند. شیر یکی از موادی است که حاوی ویتامین D می باشد. برای رفع چروکهای پوست و جوشهای صورت و خشکی پوست ویتامین D توصیه می شود.
ویتامین E: ضد ریزش مو
ویتامین F: ضد چروک صورت برای لاغری است.
ویتامین H: ضد عفونت جلدی پوست است.
آب
حدود دو سوم وزن بدن را آب تشکیل می دهد. این ماده هم در قسمت های داخل سلول و هم خارج سلول وجود دارد. حداقل میزان آبی که یک فرد در طی روز باید بنوشد حدود هشت لیوان است تا بتواند از کم آبی بدن و پوست جلوگیری کند. البته علاوه بر آب و مایعاتی که طی روز می نوشیم، غذاها میوه ها و سبزی ها به وفور دارای آب می باشند.

منبع: آموزشگاه آرایشگری مردانه در کرج