تماس بگیرید
انواع پوست,مراقبت از پوست

آشنایی با انواع پوست | راه های مراقبت از پوست

  • 1397/11/16
  • 3127 نفر
انواع پوست، پوست از سه لایه تشکیل شده است، آشنایی با انواع پوست و مراقبت از آن ها

در این مطلب از سایت آموزشگاه مو به مو قصد داریم تا شما عزیزان را با انواع پوست آشنا کنیم

پوست از سه لایه تشکیل شده است


اپیدرم (رو پوست)که محافظ بدن در مقابل عوامل خارجی است و تا حدود زیادی با آب غیرقابل نفوذ است این امر از به هدر رفتن شدید آب از طریق تبخیر، جلوگیری کرده و زندگی در خشکی را امکان پذیر می سازد.


کوریوم (میان پوست) (مزودرم یادرم)که مسئول تغذیه پوست، مصونیت دفاعی بدن و دریافت حس های گوناگون است در این لایه رشته های کلاژن الاستین وجود دارد که به پوست خاصیت ارتجاعی می دهد.


ساب کرتیس (زیر پوست) (آندودرم)که حاوی ذخیره چربی و آب می باشد، در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست نیز نقش دارد. از دست رفتن چربی به علت رژیم غذایی سخت و یا بیماری ها و یا بالارفتن سن باعث تغییر شکل و چروک شدن پوست می شود. پوست ما در برابر عوامل محیطی مانند سرما، گرما، پرتوهای ماوراء بنفش، فشار میکرواُرگانیسم های مضر مانند سپر محافظ عمل می کند. پوست مانع از دست رفتن رطوبت شده و حرارت بدن را ثابت نگه می دارد. پوست قدرت جذب موادی را دارد که به وسیله ی آنها بتواند به بازسازی خود بپردازد و بالاخره به وسیله ی پوست است که ما قادر به حس های گوناگون از قبیل لمس، درد، فشار و حرارت می شویم.
ظاهر پوست بر حسب نژاد، جنس، سن افراد متفاوت است حتی پوست هر فرد از فصلی به فصل دیگر و از سالی به سال دیگر تغییر می کند و در واقع پوست آینه ای از سلامت درون سبک زندگی و وضعیت تغذیه انسان است.

انواع پوست


پوست معمولی


این نوع پوست منافذ ریز دارد، از گردش خون طبیعی برخوردار است و لطافت طبیعی دارد. رنگ پوست شاداب است هنگام لمس کردن قوام سفتی دارد و نیز انعطاف پذیری خوبی دارد.


پوست خشک


 پوست خشک فاقد چربی یا رطوبت و یا هر دو است و مستعد پوسته پوسته شدن و ملتهب شدن بوده و حساسیت پذیر است. منافذ پوست کوچک و تنگ است. بافت پوست زبر و نازک است و پوسته هایی در سطح آن به چشم می خورد و پوست مستعد ابتلا به حساسیت است. پیری زودرس در این نوع پوست شایع است، در نتیجه چروک های پوستی به ویژه در اطراف چشم، دهان و روی گردن پدیدار می شود رنگ پوست یک دست نیست و معمولا ضایعاتی مثل کک و مک وجود دارد عوامل متعددی در بروز خشکی پوست موثر می باشند که شامل عوامل خارجی و داخلی هستند.
بیماری هایی مانند دیابت، تغییرات سطح هورمونی، مصرف بعضی داروها، عوامل وراثتی و افزایش سن از عوامل داخلی موثر در خشکی پوست هستند. اشعه ی ماوراء بنفش، گرما، سرما و خشکی هوا، کاهش مصرف مایعات خوراکی، استفاده از مواد شوینده نا مرغوب و غیر استاندارد و استحمام مکرر از عوامل خارجی می باشند که باعث ایجاد خشکی پوست در مناطق مختلف بدن می گردند در کل خشکی پوست در بعضی مناطق مختلف بدن مانند پشت دستها، آرنج و زانوها ظاهر مشخص تری به خود گرفته و سبب ایجاد فرورفتگی و شکاف های عمیق همراه با خارش فراوان می گردد.


پوست چرب


در افرادی که پوست چرب دارند فعالیت غدد سباسه ی پوست در حوالی بلوغ بسیار زیاد می شود که این مساله به علت ترشح هورمون های مردانه در این زمان است. پوست چرب اغلب براق است و به خصوص ناحیه ی پیشانی و بینی چرب به نظر می رسد. پوست منافذ درشت دارد و گاه به جوش و دانه های سرسیاه مبتلا می شود. پوست ضخیم و زمخت است و ممکن است رنگ آن یک دست نباشد و دارای لک هایی باشد.


پوست مختلط


در چنین پوست هایی، دو نوع قبلی پوست در چهره دیده می شوند. اغلب نقاط چرب پوست به شکل طرحی به (T) پیشانی، بینی، چانه بر روی چهره وجود دارند و باقی نقاط خشک اند که شایع ترین نوع پوست است.
پوست بدن چه می کند.
نگاهی به پوست بدن خود بیندازید به نظر می رسد مثل لباس سرتاسری است که پوشیده اید و هیچ حرکتی و جنبشی هم ندارد. ولی همین پوست ظاهرا بی حرکت عضو مهم و بسیار گسترده از بدن شما را تشکیل می دهد. اگر قسمتی از پوست بدن از کار بیفتد ناراحتی و بیماری به سراغ انسان می آید و سلامتی و تندرستی؛ در معرض خطر قرار می گیرد.
پوست که در حقیقت یکی از اعضای اصلی و کارآمد بدن به شمار می رود دو کار مهم و اساسی انجام می دهد کار اول پوست این است که به عنوان یک طبقه حافظ و نگهدارنده تمام سطح بدن را می پوشاند و دومین کار آن نگهداری حرارت متوسط بدن 37 درجه است.
پوست این لایه محافظ که سرتاسر بدن را در برگرفته تقریبا سه کیلو و نیم وزن دارد و سطح آن به یک متر و هشتاد و پنج سانتی متر مربع می رسد.
پوست از سلولهای زنده فعالی تشکیل شده است که هر یک سانتی متر از آن دارای اعصابی حساس و دقیق است که به طور پیوسته مغز و بدن را از آنچه در اطراف می گذرد با خبر می کند. آگاهی یافتن از وضع محیط زیست مثل: سرما، گرما، خشکی و رطوبت، سفتی، نرمی، .... به وسیله ی پوست انجام می شود.
پوست بدن قادر است در برابر صدمات طبیعی مقاومت کند و فرضاً پس از سوختن یا مجروح شدن به تدریج خود را ترمیم کند حال آن که ظاهر آن خیلی ها را به اشتباه می اندازد و این عده تصور می کنند که پوست خیلی لطیف و شکننده است، در صورتی که پوست عضوی بسیار مقاوم است و استحکامی شگفت انگیز دارد. این لایه مقاوم انسان را در برابر گردوخاک و آلودگی های هوا و تمامی عواملی که خارج به بدن حمله می کنند مصون نگه می دارد.
پوست چون سد محکمی در برابر میلیاردها نوع میکروب و ویروس می ایستد و اجازه نمی دهد هیچ کدام از میکروب ها وارد بدن شوند. میکروب ها فقط در صورتی می توانند به پوست حمله کرده و وارد بدن شوند که قسمتی از پوست زخم برداشته یا صدمه دیده باشد. بجز این امکان ندارد که میکروبی سد پوست را بشکند و وارد بدن شود.
 

منبع: آموزشگاه آرایشگری مردانه در کرج